Black Oak Pro Series 3.0 Single Row 50" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing [50CM-S5OS]
Couldn't load pickup availability
Pro Series 3.0 Single Row 50" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing
Features:
- 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
- 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
- Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
- Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
- Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade stainless steel
Activities & Uses:
- Mount to the top of a center console without blocking or interfering with a radar
- Ideal trail or dunes light for UTV and ATV enthusiasts
- See buoys, traps, or channel markers with ease
- Perfect as a bumper or grill mount on any white truck, SUV, or Jeep
- Light up the water on a Jon boat, pontoon, or duck boat
Technical Specifications:
- Total Wattage: 250W
- Amp. Draw: 20.4
- LED Quantity: 50
- Weight: 13.6 lbs.
- Raw Lumens: 33,000
- Warranty: Lifetime
- IP Rating: IP69K
- Dimensions with Mounting Bracket (Width x Height): 52" x 2.6"
In the Box:
- Light bar
- Complete wiring harness with fuse, relay, and switch
- Mounting brackets
- All hardware is ready to install!
*Sold as an Individual
Specifications:
- Beam Pattern: Spot-Flood Combo
- Housing: White
- Length (Inches): 50"
- Box Dimensions: 6"H x 6"W x 54"L WT: 13.2 lbs
- UPC: 850044517282
Share
![Black Oak Pro Series 3.0 Single Row 50" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing [50CM-S5OS]](http://sdcommodities.com/cdn/shop/files/95840XL.jpg?v=1711351769&width=1445)