Iris High Definition 3MP IP Mini Dome Camera - 2MP Resolution - 316 SS 160-Degree HFOV - 1.8mm Lens [IRIS-S460-18]
Sale Sold out
High Definition 3MP IP Mini Dome Camera - 2MP Resolution - 316 Stainless Steel & 160-Degree Horizontal Field of View - 1.8mm Lens
The IRIS-S460 features built-in Power over Ethernet (PoE) or 12VDC operation and is ONVIF compliant, supporting multiple streams, variable bitrates, and a host of image settings, including image mirror and flip, color, contrast, and brightness settings.
Measuring only 58mm high by 60mm in diameter, the S460 is small enough to provide unobtrusive surveillance and also for use in areas where space is tight, such as engine rooms or anchor wells. Built-in infrared LEDs operate automatically via a day/night filter to provide illumination up to 10 meters at night and in low-light conditions.
Features:
  • Marine Grade 316 Stainless Steel rugged corrosion-free case
  • Compatible with Raymarine / Axiom chart plotters running LH2 and higher
  • Compatible with Simrad, Lowrance & B & G
  • Compatible with Furuno software running TZ4.1 and above
  • Garmin Compatibility in conjunction with CMAC Systems
  • High polish finish
  • Built-in infra-red LED illumination (10m Range)
  • PoE & 12VDC connections
  • Extremely low power consumption
  • IP66 environmental protection
Specifications:
  • Lens (millimeter): 1.8mm
  • Horizontal Field of View: 160-degree HFOV
  • Sensor (inch): 1/4” CMOS Sensor
  • Resolution: Variable - 1920x1080P (2MP) max
  • Interface: RJ45 10/100 base t ethernet
  • Video Processing: H.264 Codec / dual stream
  • Protocols/Video Format: TCP/UDP/HTTP/Multicast/UPnP/NTP/RTSP/ONVIF
  • Onvif: Profile S v2.4
  • Bitrate: VBR / CBR 32kbps 8Mbps
  • Illumination: 6 x 850nm infra-red - 10-meter range
  • Lens/Field of View: 1.8mm wide angle option
  • Mirroring: Horizontal & vertical - configure via browser
  • Automatic Gain Control: Supported / multiple levels
  • Operating Temperature: -30 +60-degrees C
  • Connections: Water-resistant RJ45 Socket / non-PoE with DC power socket
  • Material: 316 Stainless Steel
  • Power: PoE IEEE802.3af / 12VDC <200mA max.
  • Weight & Dimensions: 0.420Kg / 59.5mm ø x 52.93mm H